پشتیبانی از مشتری: info@golchintaha.com 09121138005 - 02155891980
Persian (فارسی)

اهمیت و جایگاه سفر حج در قرآن

جستجوی وبلاگ
توسط مهدی حاجی عبدالعلی | ارسال شده در مقالات | هنوز نظری نوشته نشده. | 2011 نمایش در این ارسال

سفر حج از عبادات واجب برای هر مسلمان است و بعد از نماز، از آن به عنوان برترین عبادت یاد شده است. سابقه ی حج به پیش از ظهور اسلام برمی گردد و در اسلام نیز برای آن برکات بی شماری بیان شده که می تواند در تحول انسان و نگرش عمیق وی در زندگی نقش شگرفی ایفا کند.

سفر حج

حج نمایشی عظیم از اتحاد جامعه ی اسلام است، بر هر مسلمانی واجب است که با فارغ شدن از قید و بندهای دنیا و پرهیز از روزمرگی ها، در این نمایش عظیم که همانند دریایی بی کران است، شرکت کند.

قرآن بزرگترین کتاب همه ی مسلمان ها است. تجلی بخش علم بی انتهای پروردگار که در علم محدود بشر نمی گنجد و هر چه بررسی و تحقیق بیشتر از آن انجام شود، اسرار و رموز آن متجلی تر می گردد. یکی از گنجینه های نهفته شده در این کلام باشکوه الهی، مراسم حج است. مناسک بزرگ حج دارای ابعاد مختلفی است که یکی از آن ها بعد سیاسی-ارتباطی و گردهمایی و وحدت گروه بزرگی از مسلمانان است که از سرتاسر جهان، برای انجام این مراسم در آن جا حضور پیدا می کنند. درواقع خانه ی خدا، قبله ی مشترک تمام مسلمانان و بهترین وسیله برای برقراری پیوند و وحدت میان آنها است. خداوند در قرآن و در آیه 27 و 28 سوره ی حج می فرماید: مردم را دعوت به حج کن تا از هر راه، پیاده و سواره به سوی خانه ی خدا بیایند، تا شاهد منافع گوناگون خویش باشند. خداوند در قرآن، اهمیت وجود کعبه برای مسلمانان را نه فقط برای عبادت آنان، بلکه محلی برای هدایت مردم و برای مرکزیت اجتماع مسلمانان، و محل قیام عنوان کرده است.

خداوند در آیه ی  "و الله علی الناس حج البیت من استطاع الیه سبیلا و من کفر فان الله غنی عن العالمین" می فرماید: حج برای هر مسلمان، از واجبات الهی است که در ایام عمر یک بار بر هر فرد مستطیع واجب است. این آیه دلالت بر وجوب حج دارد. نحوه بیان وجوب حج در این آیه به گونه ای است که در هیچ یک از واجبات دیگر به چشم نمی خورد. این آیه وجوب حج را به منزله ی میثاق و عهد الهی بر می شمارد که بر گرده ی هر مسلمانی گذاشته شده است و اگر شخص مستطیع بنا بر دلایلی از رفتن معذور باشد، باید نائب بگیرد. پس آن گونه که بیان شده است، این عهد و میثاق با مرگ هم ساقط شدنی نیست.

نکته ی قابل توجه در این آیه این است که به جای لم یحج یا من ترک الحج ، واژه ی کفر آمده است پس بدین سان ترک حج مساوی با کفر معرفی شده و این گونه تعبیری درمورد ترک کردن هیچ واجبی در قرآن نمونه ندارد.

خداوند می فرماید که حج برای تمام مردم است. از آنجا که نماز و روزه فقط برای مومنین است، حج همچون پرستش خداوند, یک اعلان عمومی است. همچنین خداوند دو نفر از بندگان برگزیده ی خود یعنی ابراهیم و اسماعیل را مامور تطهیر خانه ی خود یعنی کعبه قرار داد. چون که این خانه متلق به اوست و هرکسی نمی تواند وارد آن شود و آن را تطعیر کند. چنان که مشرکین حق نزدیک شدن به آن را ندارند.

پس کعبه با ارزش ترین و با سابقه ترین مکان عبادت بر روی زمین است. مکانی که از سالیان خیلی دور، انبیا و اولیا و بندگان خدا به آنجا می رفتند و در آن به عبادت خدا مشغول می شدند. کعبه مکانی مقدس است که واضع آن خداوند متعال است زیرا که در آیه ی "وضع للناس للذی ببکه مبارکا و هدی للعالمین" ، واعض کسی غیر از مردم بیان شده است.

فروشگاه گلچین طاها عرضه کننده انواع لوازم و کالاها مورد نیاز در سفر حج در سراسر ایران از جمله کفش طبی و سایز اقلام

نظرات (0)

نظر بدهید

نام شما:


امتیاز: بد           خوب

کد را در کادر زیر وارد کنید.:
نظر شما: توجه داشته باشید: HTML ترجمه نمی شود!
تمام حقوق این سایت برای فروشگاه اینترنتی گلچین طاها محفوظ است . آندیالند

سئو | کاشت مو | صندلی پلاستیکی | مزوتراپی